W tym artykule dowiesz się:
1. Co tak naprawdę daje nam regeneracja i jakie są metody na zregenerowanie organizmu ?
2. Metody na zakwasy 
3. Kiedy występuje przetrenowanie?

1. Po intensywnym treningu należy pamiętać o odpowiedniej regeneracji. Podczas treningu nasze mięśnie doznają mikro urazów. Mięśnie nie rosną podczas treningu, ale po nim gdy odbudowują się większe i silniejsze niż przedtem. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm stara się zaadoptować do wysiłku jaki mu narzucamy. Jeśli więc pozwolimy mu się w pełni zregenerować będziemy mogli poddać go później większemu wysiłkowi niż wcześniej. Jakie są więc najlepsze metody na zregenerowanie uszkodzonych komórek?
 Sen (Zdecydowanie najważniejszy czynnik wpływający na regenerację. Powinien trwać 7,5h lub w gorszym wypadku 6h. Cykl senny trwa 1,5h i nie należy go przerywać jeśli chcemy czuć się wyspani. Podczas snu włókna w uszkodzonych na treningach mięśniach ulegają wymianie na nowe – większe i silniejsze.)
 Dieta (Zdrowa i zbilansowana dieta dobrana odpowiednio do naszego trybu życia pozwala szybciej się zregenerować. Z pożywienia pobieramy białko, które buduje nasze mięśnie, a także węglowodany i tłuszcze, które działają jako paliwo. Jeśli w naszym organizmie znajduje się odpowiednio wysoko ilość witamin i soli mineralnych nasz metabolizm działa sprawniej dzięki czemu szybciej dochodzimy do siebie.)
 Woda ( To około 70% naszego organizmu. Oczywistym jest, że jej niedobór wpływa niekorzystnie na regenerację. 1-2% odwodnienie powoduje, że organizm nie jest w stanie powtórzyć wysiłku z poprzedniego treningu. Powinniśmy zadbać by pić co najmniej 2,5l wody dziennie, a przy intensywnych wysiłkach stosunkowo więcej.
 Masaże (Pozwalają one rozluźnić spięte mięśnie po treningu, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi, a w związku z tym również i tlenu. Tlen jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, a jego deficyt powoduje nagromadzenie się toksyn.)
 Gorące kąpiele i sauny (Ciepło wpływa bardzo korzystnie na nasze mięśnie. Rozluźniają się naczynia krwionośne, a w raz z tym przyspiesza się proces transportu substancji odżywczych. W saunach nadmiernie pocimy się przez co usuwamy z siebie nadmiar toksyn. Ciekawostką jest, że im bardziej nasz pot przykro pachnie tym więcej w naszym organizmie znajduje się toksyn.)
 Rozciąganie, rolery i piłki gimnastyczne. (Ich działanie niczym nie różni się od pozostałych. Pozwalają rozluźnić spięte mięśnie po treningu i wzmagają tym samym ukrwienie. Wpływają korzystnie na skurcze mięśni i ich eliminację. Rolery i piłki gimnastyczne to świetny pomysł na zakończenie treningu.
 Medytacja (,,Zaobserwowano, że obniża ciśnienie krwi, zmniejsza tętno i spowalnia metabolizm. Można nią wspomagać leczenie nadciśnienia, arytmii serca i bezsenności, łagodzić migreny, chroniczny ból i depresję. Przede wszystkim jednak medytacja, zmieniając częstotliwość fal mózgowych, wpływa zbawiennie na stan umysłu. Redukuje lęk i zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Stan medytacji prowadzi do samoistnego tworzenia się nowych połączeń w mózgu i powoduje zmiany w tych jego obszarach, które odpowiedzialne są za pamięć, empatię i stres”.)
 Aktywny wypoczynek (Spacery, trucht, basen itp. pozwalają dotlenić mięśnie, zmniejszyć poziom stresu)

2. Sposoby na zakwasy. Tak na prawdę na zakwasy pomogą wszystkie wymienione wyżej metody regeneracji lecz jest jeszcze coś co pomoże nam na walkę z nagromadzonym kwasem mlekowym.
Sok z wiśni (,,Picie soku z wiśni nie tylko pomaga pozbyć się zakwasów, ale i zmniejsza ból, a sok wypity przed wysiłkiem ogranicza ich powstawanie. Badania dowiodły, że wiśnie zawierają duże ilości substancji przeciwzapalnych i przeciwutleniaczy – flawonoidów i antocyjanów”.)
Okłady na zakwasy (,,Również robienie okładów przyspieszy regenerację mięśni, pomoże uporać się ze stanem zapalnym i złagodzi ból. Okłady powinny być zimne. Można w tym celu użyć lodu zawiniętego w folię i jakąś tkaninę, np. ręcznik”.)
 Smarowanie octem zmniejsza zakwasy (,,Dolegliwości bólowe szybciej ustąpią, jeśli posmaruje się mięśnie octem.”)

3. Przetrenowanie. Generalnie to przetrenowaniem możemy nazwać stan organizmu, który ze względu na niedobór regeneracji lub jej brak nie jest w stanie powtórzyć wyników zrealizowanych na ostatnim treningu. Każdy z nas ma inny organizm i nie da się jednoznacznie określić ile czasu możesz poświęcić na trening, aby nie dopuścić do przetrenowania. Można to jednak zauważyć po następujących punktach:
,,Wśród psychologicznych objawów przetrenowania można wymienić:
 Brak motywacji,
 Wahania nastroju,
 Spadek samooceny,
 Problemy z pamięcią,
 Niewysypianie.

Do objawów fizycznych przetrenowania można zaliczyć:
Brak energii na treningach,
Brak apetytu i jednoczesny wzrost łaknienia na produkty słodkie,
 Spadek siły, mocy i wytrzymałości,
 Wzrost prawdopodobieństwa występowania kontuzji,
 Ograniczone możliwości regeneracyjne,
 Problemy z zachowaniem równowagi,
 Utratę masy mięśniowej.”
Jeśli zauważasz u siebie te czynniki to znak, że pora na dzień przerwy od treningu i relaks.

—> Diety
—> Wspólne treningi
—> Plany Treningowe
—> Motywacja

Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno zostawić ci lajka pod tym postem, ani nie udostępniaj tego bo może się to przyczynić do przemiany twojego znajomego, który cię tym zawstydzi. Na twoim miejscu bym nie ryzykował, ale jak chcesz…

Bibliografia:
1. https://tiny.pl/tgbb7
2. https://tiny.pl/tgbb9
3. https://tiny.pl/tgbbc
4. https://tiny.pl/tgbbf

Kategorie: Artykuły