10 Błędów początkujących na siłowni !
Jesteś początkujący? W tym artykule dowiesz się o DZIESIĘCIU najczęściej powielanych błędach jakie popełniają początkujący na siłowni.


1. Trening bez planu treningowego – Jeśli nie wiesz dokąd płyniesz, będziesz dryfował na morzu niczym statek bez kapitana. Musisz mieć plan treningowy by rozplanować co danego dnia robisz. Jeśli jesteś początkujący musisz uzbroić się w wiedzę które ćwiczenia w planie wykonywać jako pierwsze, a które na końcu. To ma znaczenie!

2. Trening bez odpowiedniej diety – Dieta to 70% sukcesu, a trening to zaledwie 30%. Jeśli jej nie trzymasz nie dziwota, że nie masz takich efektów jakich pożądasz. Jeśli już coś robić to na maxa i lepiej niż wszyscy inni. Zdrowa zbilansowana dieta to klucz do tego by na każdy trening przychodzić z zapasem energii.

3. Trening bez asekuracji ze złym obciążeniem bez techniki oraz trenera – Przy wyciskaniu maxów na ćwiczeniach ze sporym obciążeniem, asekurant jest obowiązkowy nie wspominając o zaczepach na hantle, o których prawie każdy zapomina. Źle dobrane obciążenie może doprowadzić do kontuzji jeśli będzie eza duże lub braku progresu jeśli będzie za małe. Początkujący nie umieją wykonywać poprawnie ćwiczeń. Często im się wydaje, że wiedzą, bo podpatrzyli starszych kolegów, ale tylko im się wydaje. Trener to osoba, która osobie początkującej zaoszczędzi wielu miesięcy jak nie lat w zbudowaniu atrakcyjnej sylwetki, ponieważ będzie on zwracał uwagę na szczegóły i dopracuje Twoją technikę z pewnością o niebo lepiej jak ,,znajomi z siłowni” dlatego warto go mieć przynajmniej na początku.

4. Trening wyłącznie jednej partii mięśniowej lub np. nie trenowanie nóg – Zapisujemy się na siłownię z zamiarem zbudowania kratki na brzuchu po czym trenujemy np. tylko tą partie. Jest to niezdrowe, ponieważ doprowadza to do dysproporcji pomiędzy mięśniami stabilizacyjnymi brzucha, a prostownikami pleców co będzie w dłuższym odcinku czasu prowadziło do wad postawy. Jeśli skupimy się tylko na ,,górze” a o nogach lub innej partii zapomnimy będziemy wyglądać nieproporcjonalnie i mało atrakcyjnie.

5. Trening wyłącznie na maszynach – Maszyny pozwalają nam wyizolować daną grupę mięśniową, lecz ruch który wykonujemy na nich nie jest naturalny. Dlatego tak ważne jest by około 80% naszego planu stanowiły ćwiczenia na wolnych ciężarach a pozostałe 20% na maszynach.

6. Nie zwiększanie obciążenia – Jak wiadomo powszechnie ciągłe trenowanie z jednakowym obciążeniem nie przyczyni się do naszej dalszej progresji, rozwoju mięśni, a tym samym siły. Nasze mięśnie przyzwyczajają się po pewnym czasie do danego ciężaru i by pobudzić bodziec do wzrostu będziemy musieli zastosować większy ciężar.

7. Nie zmienianie planu treningowego – Ciągłe stanie w miejscu sprowadza się też do tego, że na nasze mięśnie nie działamy różnymi ćwiczeniami, które w różny sposób wpływają na nasze mięśnie. Raz na 2-4 miesiące należałoby zmienić plan treningowy choć tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i może się ona sprowadzać do wymiany jednego ćwiczenia na drugie np. w okresie miesiąca.

8. Za mała lub za duża liczba treningów w tygodniu – Jeśli będziemy trenować za mało nasze efekty będą znikome, a my nie uzyskamy upragnionej sylwetki w zamierzonym czasie. Jeśli będziemy trenować bez przerwy obciążymy układ mięśniowy i nerwowy co doprowadzi w najlepszym wypadku do spadku formy jak nie kontuzji wyłamującej nas z treningu na długie tygodnie.

9. Szybka rezygnacja, strach przed siłownią i poddawanie się kiedy przychodzą problemy – Początkującym jest najciężej, ponieważ wiesz, oni boją się nowego miejsca i tych nowych ludzi, gdzie każdy może się na nich patrzeć co może wprawiać w zakłopotanie. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, a jednak rzeczywiście tak jest. Mimo to zwracam uwagę, że jak żyję do tej pory na siłowniach pełno jest osób, który w tylko czekają, żeby tylko Ci pomóc i coś wytłumaczyć. Nie ma się czego bać. Pierwsze zakwasy są najboleśniejsze, ponieważ wysiłek jest nowy i ogromny dla Twojego organizmu lecz nikt nie mówił, że będzie łatwo. Klucz do zwycięstwa to nie poddawanie się i co by nie było wciąż wykupywanie karnetu i zapieprzanie n swój sukces. Nie ma innej drogi. Jeśli zrezygnujesz to po co w ogóle zaczynałeś? Skoro sam nie potrafisz, znajdź kogoś kto Cie zmotywuje!

10. Negatywne porównywanie się do zaawansowanych – Patrzenie na największych koksów na siłowni i wmawianie sobie,, ja nigdy taki nie będę” albo ,, mi to się nigdy nie uda”. Heh, żenada. Jeśli przyszedłeś na trening się z nimi ścigać to już przegrałeś na starcie i jesteś na straconej pozycji. Na trening przychodź ścigać się każdego dnia z samym sobą. Każdego dnia masz być lepszą wersją siebie. Na porównywanie z innymi przyjdzie czas jak pierw parę lat popracujesz nad sobą, od tego są zawody sportowe by wyłaniać najlepszych, a o ile się nie mylę tam nie startują początkujący 😉
PS Nie monitorowanie postępów to taki 11 błąd 

 

Kategorie: Artykuły