W tym artykule dowiesz się:
1. Co to jest dieta ketogenna,
2. Jak działa dieta ketogenna?
3. Efekty Diety ketogennej
4. Moje odczucia jako epileptyka na diecie keto.
5. Wyrzeczenia związane z dietą.
6. Jak długo można prowadzić keto?

1. Co to jest dieta ketogenna? Dieta ketogenna, ketogeniczna, tłuszczowa czy w skrócie keto to dieta, która polega na ograniczeniu węglowodanów do absolutnego minimum. Zarówno tych prostych jak i złożonych. Zamiast węglowodanów spożywamy więcej tłuszczy. Bilans makroskładników na takiej diecie wygląda następująco:
0-15% węglowodany, 15-35% białko i 65-80% tłuszcze.

2. Jak to działa?
Na przeciętnej diecie, na której węglowodany stanowią około 50-60% nasz organizm jest przyzwyczajony do czerpania energii właśnie głównie z nich. Energia z węglowodanów uwalniana jest szybciej niż z tłuszczy, ale jeśli zabraknie węgli organizm się przestawia i w naszej wątrobie następuje wzmożona synteza ciał ketonowych dzięki czemu mamy energię na wykonywanie codziennych czynności i ćwiczeń.
Jak odmawiamy sobie węgli to nasz organizm odbiera to jako głodówkę. Przez całe życie czerpiesz energię z węglowodanów i nagle ich nie masz bo tak. Nasz metabolizm w tedy zwalnia. Jak to na głodówkach zwykle bywa. Chce przeżyć ten niesprzyjający okres tracąc jak najmniej energii więc jesteśmy w tedy senni, nic nam się nie chce, chodzimy zmęczeni i szybko się męczymy. Jeśli metabolizm spada to jest mniejsze tempo przemiany materii. Mamy mniejszy apetyt a organizm ma tendencje do tycia choć jest to tylko tendencja. Tak wygląda okres przejściowy około 20 dni. Po tym czasie organizm się adaptuje i ,,zaczyna rozumieć „, że wegle nie wrócą i by normalnie funkcjonować zaczyna czerpać energię z tłuszczy. Bo okresie przejściowym nasze samopoczucie wraca do normy i zaczynają się pojawiać się pierwsze efekty. Stan organizmu, w którym znaczna większość energii uwalniana jest z tłuszczy nazywamy stanem ketozy.

3. Efekty diety ketogennej:
Przez to, że nasz organizm przestawił się na uwalnianie energii z tłuszczy, a nie z węgli to w całym organizmie następuje ich gwałtowny rozkład w związku z czym w zastraszającym tempie spada nam zawartość tkanki tłuszczowej. Jest to najlepsza możliwa dieta dla osób chcących schudnąć i wyrzeźbić ciało jednocześnie.
Swoje zastosowanie dieta ma też leczeniu cukrzycy i epilepsji.

4. Moje odczucia? Prowadziłem tą dietę ponad dwa lata…
Tak się składa, że jestem epieleptykiem i ilość napadów na tej diecie zmniejsza się z kilku w miesiącu do kilku w ciągu roku więc widać różnicę. Potwierdzam skuteczność. Sylwetkowo spory progres. Często występuje ochota na słodkie bo organizm domaga się cukru, ale wystarczy go nie kupować i git. Można zrobić trening i nagrodzić się bananem lub wypić koktajl dr Budwig i przechodzi.

5. Wyrzeczenia
Generalnie wypierdalamy z diety absolutnie wszystkie możliwe węgle i ograniczamy ich spożycie do 15% dziennie. To jedyne wyrzeczenie. Później by zwiększyć efekty można do 0 zmniejszyć węgle. Ale trzeba pamiętać, że po treningu trzeba uzupełniać szybko energię. Więc albo wchodzą banany (bomba węglowodanowa) albo nie będzie za dużych efektów po treningu.
Na tej diecie charakterystyczny jest koktajl dr Budwig złożony z jogurtu naturalnego oleju lnianego i mieszanki owoców. Pomaga on wytrzymać w ketozie nie jedząc węgli. Pijemy tylko określoną ilość w ciągu dnia i koniec.
Dieta na redukcję jest idealna bo mało jemy i nie trzeba często gotować. Ale jak ktoś jest na masie z dietą ketogenną to już inna sprawa. 300g(3 torebki) niezagotowanej kaszy po zagotowaniu będzie ważyć 900g. Wyobraź sobie ile wydasz na 3 torebki kaszy gryczanej a ile na 900g mięsa, jajek, awokado, ziaren słonecznika, dynii, orzechów itp. Dieta z węglami jest dużo tańsza a keto jest droga. A jak jesteś na masie ponad 4000kcal to musisz na prawdę dobrze zarabiać by się utrzymać.
Kolejnym wyrzeczeniem są rutynowe posiłki. Mi osobiście to nie przeszkadza, ale prawda jest taka, że repertuar potraw nie jest bogaty.

6. Jak długo można prowadzić keto? Jeśli nie ma przeciwwskazań i nie występują żadne powikłania to można całe życie być na keto. Dieta może (ale nie musi) nie działać jak trzeba jeśli masz zaburzenia pracy wątroby.

 

Kategorie: Artykuły