Nasz brzuch to największa wizytówka zarówno każdego chłopaka jak i każdej dziewczyny. Na każdej plaży czy basenie niemal zawsze odsłaniamy tą partię ciała i narażamy się na nieśmieszne komentarze naszych znajomych czy wręcz przeciwnie – komplementy jak to świetnie nie wyglądamy. I o ile tym pierwszym nie powinniśmy się w ogóle przejmować o tyle miło jest od czasu do czasu usłyszeć komplement w swoją stronę. Kratka na brzuchu zwiększa nasze samopoczucie, pozwala poczuć się atrakcyjnie i pokazać innym, że dbamy o siebie. Ale przede wszystkim uważam, że jest ona jednym z najprzyjemniejszych motywatorów do dalszej pracy nad sobą bo tak naprawdę pracujemy dla własnej satysfakcji, a nie dla innych.

Nasz brzuch to nie tylko mięśnie proste (tzw. sześciopak), ale też mięśnie skośne zewnętrzne, wewnętrzne i poprzeczne. Mówiąc w super wielkim skrócie ich rola polega na zginaniu naszego tułowia na boki oraz do przodu i stabilizacji.
Mięśnie brzucha są jednymi z najszybciej regenerujących się mięśni w naszym organizmie. Trening brzucha możemy dodawać niemal do każdego treningu (niezależnie od partii) jako fantastyczne podsumowanie. Jeśli w danym dniu nie skupiamy się na mięśniach brzucha, polecam ćwiczeniami wzmacniającymi brzuch kończyć trening, a nie go zaczynać. Jest to spowodowane tym, że mięśnie brzucha pracują przy większości ćwiczeń na inne partie ciała i jeśli zmęczymy je na początku, to pozostałe ćwiczenia wykonamy mniej efektownie.

Jeśli naszym największym problemem jest brzuch to też pod żadnym pozorem nie powinniśmy się skupić tylko na treningu tej partii i olać wszystkie pozostałe. Może to doprowadzić do zaburzenia równowagi między stabilizatorami tułowia(mięśnie brzucha), a prostownikami grzbietu (plecy) co w konsekwencji może doprowadzić do nie atrakcyjnej sylwetki lub problemów z kręgosłupem. Warto dodać, że nasz brzuch świetnie komponuje się z klatką piersiową dlatego tak ważne jest by jej też nie zaniedbywać. To czy będziemy ćwiczyć z ciężarem czy bez to już zupełnie inna para kaloszy.

Zestaw 10 przykładowych ćwiczeń #BRZUCH
1. Brzuszki na poręczach (wisimy do góry nogami). Nogi zawieszone na wysokości i wykonujemy zgięcia miednicy.
4×12
2. Brzuszki na drążkach z rotacją brzucha na krzyż. 4×24
3. Wycieraczki/Zegar, na początku spróbuj na zgiętych nogach, z czasem proste.
4xmax
4. Przyciąganie nóg z ugiętymi kolanami od pasa w górę wisząc na drążkach (4×30)/lub z całkowitym wyprostem nóg przy zgięciu miednicy wisząc na drążkach 4×10
5.  Dragon flag 10,10,10,12powtórzeń.
6. Deska 4×90 sekund, jak dasz radę tyle wytrzymać to potem dokładaj obciążenie na plecy.
7. Allahy/ spięcia brzucha na maszynie 4×25
8. Przyciąganie kolan do brzucha 4×20 i po każdej serii 20powtórzeń przetrzymanie pozycji hollow body na 45-60 sekund.
9.  Martwy Robak 4 x 30 (na każdą nogę)
10. Skręty tułowia z gumą oporową (Powerband) 4×16 (na stronę)

Przerwy obowiązują wszędzie od 60 do 120 sekund lub do wyrównania tętno w zależności od tego jak będziesz się czuć.

Kategorie: Artykuły